Minister Ewa Kopacz o serii

– Zrobiliście kawał dobrej roboty – powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz po pokazie dwóch pierwszych odcinków serialu w warszawskim kinie „Muranów”. Nie ukrywała, że gdy usłyszała o pomyśle, to obawiała się, że dokument będzie bardzo sztywny. Tymczasem zrobił na niej niesamowite wrażenie. Wyraziła przypuszczenie, że nie tylko u niej podczas oglądania pojawiły się łzy wzruszenia.

W pierwszym odcinku poznajemy dwoje pacjentów, czekających na przeszczep serca: Ilonę, matkę czworga dzieci i 21-letniego Marcina. Z Marcinem rozstajemy się, gdy czeka na operację mającą odbyć się w Wigilię. W drugim odcinku głównym bohaterami są Monika, która tuż po ślubie dowiaduje się o chorej wątrobie oraz ksiądz Krzysztof, z którym rozstajemy się po udanej operacji przeszczepu.

Poznajemy również ludzi zaangażowanych w system pozyskiwania organów i ich przeszczepiania. Oglądając film zdajemy sobie sprawę, ile to wymaga poświęcenia i pieniędzy. Fakt, że organ musi dotrzeć od dawcy do biorcy w ciągu 4 godzin wymaga precyzyjnego skoordynowania działań wielu ludzi.

Minister Ewa Kopacz wyraziła nadzieję, że serial przyczyni się do dalszej popularyzacji transplantologii. Opinię tę podzieliła Iwona Schymalla, dyrektor Programu 1 TVP. – Po to istnieje telewizja publiczna, żeby pomagać ludziom – stwierdziła.

Autorami serii „Operacja życie” są Robert Kęder, który 11 lat temu miał przeszczep oraz Grzegorz Siedlecki. Patronat objęło Ministerstwo Zdrowia.

Twórcy serialu twierdzą, że powstał, aby uświadomić ludziom, jak ważnym problemem jest transplantologia w skali społecznej, medycznej, etycznej – jak wiele napotyka trudności, które blokują przeszczep, co zmienić, zmodyfikować, polepszyć. I robią to poprzez pokazanie pracy głównego ośrodka koordynującego przeszczepy w Polsce.

Źródło: TVP.PL

Szczegółowych informacji o cyklu udziela:

Dariusz Chmiel - 721 720 720

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. '; document.write( '' ); document.write( addy_text18806 ); document.write( '<\/a>' ); //--> Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Polecamy:

 

 www.mojanerka.pl

 www.zywydawcanerki.pl

 

Portale tematyczne:

 


federacjapacjentow
przeszczeprodzinny
rodzinydawcow