GRAD MEDALI W HELSINKACH. ZNAKOMITA POSTAWA SPORTOWCÓW Z POLSKIEGO STOWARZYSZENIA SPORTU PO TRANSPLANTACJI

W Helsinkach Vaanta zakończyły się dziewiąte Mistrzostwa Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych. Na starcie stanęło 370 uczestników z 23 krajów. Licząca 17 zawodników i zawodniczek reprezentacja Polski odniosła w stolicy Finlandii wielki sukces – nasi reprezentanci wracają do kraju z 51 medalami.

Polacy wywalczyli: 17 złotych, 15 srebrnych i 19 brązowych krążków. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła wysokie szóste miejsce. Po raz pierwszy w historii startów w imprezie międzynarodowej poza granicami kraju, polscy zawodnicy zdobyli tak dużą liczbę medali.

Najlepszym zawodnikiem mistrzostw po raz drugi w historii tej imprezy został Dawid Zimkowski, który zdobył siedem złotych medali - pięć indywidualnie i dwa w pływackich sztafetach. Dla Krystyny Murdzek – Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji start w Mistrzostwach Europy był szczególnie ważny.

- Jeszcze sześć miesięcy temu nie brałam pod uwagę startu w mistrzostwach. Jesienią pogorszył się stan mojego zdrowia. Byłam hospitalizowana. Zaczęto nawet sugerować dializę. Nie chciałam tego zaakceptować i rozpoczęłam za zgodą lekarza badania do przeszczepienia drugiej nerki. Nie poddałam się i przyjechałam do Finlandii. Półroczna przerwa w treningach zrobiła swoje, ale i tak cieszę się, że zdobyłam cztery medale: złoty w darcie i trzy brązowe w rzutach - powiedziała Krystyna Murdzek.

Ze swojego występu zadowolony był także Artur Zychowicz. - Przed mistrzostwami nie czułem się najlepiej, ale udało się. Bardzo dużo dał mi obóz sportowy w Kościelisku-Kirach. Na zawodach zdobyłem trzy medale i pobiłem swoje rekordy życiowe w biegu na 5000 m oraz w pływaniu na 50 m stylem motylkowym i 400 m zmiennym. Jest się z czego cieszyć – podkreślił Zychowicz.

Udział w zawodach międzynarodowych jest dla osób po przeszczepieniu wydarzeniem szczególnym. Każda z osób, które wzięły udział w rywalizacji ma swoją historię. - Niejednokrotnie otarliśmy się o śmierć, bez przeszczepionego narządu nie byłoby nas wśród żywych – powiedział Jan Stępniak z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, dziewięć lat po transplantacji nerki, który w Helsinkach wywalczył brąz na 50 metrów stylem klasycznym.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajęła Finlandia, zdobywając 104 medale, na drugim miejscu uplasowali się Węgrzy z dorobkiem 95 medali, na trzecim Wielka Brytania, która wywalczyła 63 medale.

Żródło: http://eurosport.onet.pl/inne-sporty/grad-medali-w-helsinkach-znakomita-postawa-sportowcow-z-polskiego-stowarzyszenia/6n9b2l