Rekord szczecińskich transplantologów. "Powód do dumy, ale jednocześnie zmartwienie"

Rekordową liczbę przeszczepień wątroby odnotowali lekarze ze szpitala wojewódzkiego przy ulicy Arkońskiej.

Transplantolodzy ze szpitala wojewódzkiego przy Arkońskiej przeszczepili rekordową liczbę narządów - 39.

- To bardzo dużo, ale proszę pamiętać, że dostajemy narządy z całej Polski - mówi dr Samir Zeir, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Naczyniowej i Transplantacyjnej Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. - Jeszcze nigdy nie mieliśmy takiego wyniku w połowie roku. Zapowiada się, że będziemy mieli rekord.

W kolejce na przeszczepienie wątroby czeka kilkadziesiąt osób. Oczekiwanie na przeszczepienie narządu może trwać nawet kilka lat. Żeby móc dokonać przeszczepu, muszą zgadzać się nie tylko grupy krwi dawcy i biorcy, ale także wielkości narządów muszą być do siebie zbliżone. Pacjenci z pilnymi przypadkami są przesuwani na początek kolejki i mają szansę na szybsze przeszczepienie.

Jak mówią lekarze, tak duża liczba przeszczepień jest powodem do dumy, ale też i jednocześnie zmartwieniem.

- Niestety mamy coraz więcej chorych, którzy muszą mieć przeszczepiony narząd, aby móc dalej żyć - dodaje dr Zeair.

Zwiększenie liczby przeszczepień jest też efektem większej świadomości rodzin pacjentów, ale też samych pacjentów, którzy decydują się na oddanie organów po śmierci.

- Coraz więcej rodzin godzi się na to, ale mamy też takie przypadki, w których zmarły nie wyrażał woli, a nawet sprzeciwiają się. Musimy to uszanować i mimo zgody rodziny, nie pobieramy narządów - podkreśla transplantolog.

W zeszłym roku lekarze ze szpitala wojewódzkiego przeszczepili 62 wątroby, w tym roku może być nawet ponad 70. Jeszcze kilka lat temu takie wyniki były nie do osiągnięcia.

Żródło: http://szczecin.naszemiasto.pl/artykul/rekord-szczecinskich-transplantologow-powod-do-dumy-ale,3809064,art,t,id,tm.html