Amerykanie zajmą się produkcją sztucznych organów

Każdego roku na całym świecie umierają tysiące osób oczekujących na przeszczep ważnych organów, a tymczasem nie ma aż tylu dawców, by zaspokoić potrzeby wszystkich oczekujących. Amerykanie chcą to zmienić i zamierzają zainwestować 160 mln dolarów w produkcję sztucznych organów.

Tamtejszy rząd ogłosił właśnie nowy projekt, którego celem jest zapewnienie pomocy osobom oczekującym na przeszczep organów. Jak wiadomo, liczba dawców jest zbyt mała, by starczyło organów dla wszystkich, dlatego postanowiono rozwiązać ten problem w nieco inny sposób.

Amerykanie planują zainwestować 160 mln dolarów w ośrodek o nazwie Advanced Tissue Biofabrication Manufacturing Innovation Institute, który zajmie się opracowaniem technik umożliwiających naprawę oraz wymianę tkanek, które w przyszłości pozwoliłyby tworzyć sztuczne organy.

Mówiąc bardziej obrazowo, nie trzeba by od razu przeszczepiać całego organu, gdyż lekarze byliby w stanie naprawić uszkodzone fragmenty, lub przeszczepić jego sztuczną wersję wykonaną na zamówienie. Uniknęłoby się wtedy problemów z dopasowaniem, a także koniecznością zażywania leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu.

Projekt jest dopiero na bardzo wczesnym etapie realizacji, więc zanim zacznie w pełni funkcjonować, minie jeszcze sporo czasu. Daje jednak ogromną nadzieję wszystkim oczekującym na listach do przeszczepu.

Żródło: http://technowinki.onet.pl/technika/amerykanie-zajma-sie-produkcja-sztucznych-organow/3tmydb