Wielkopolscy laureaci kampanii po raz 8 rozdadzą czeki charytatywne

 

Uczniowie z trzech wielkopolskich szkół po raz ósmy przekażą czeki charytatywne na wybrany przez siebie cel dobroczynny. W poniedziałek (20.06.2016) przedstawiciele szkół nagrodzonych w kolejnej edycji kampanii Drugie życie w województwie wielkopolskim odebrali z rąk organizatorów i patronów honorowych nagrody główne, o wartości 1000 zł każda. Laureatami akcji zostali: Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek im. Piątki Poznańskiej w Ostrowie Wielkopolskim, Zespół Szkół Ekonomicznych w Lesznie, Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie. Kolejnych siedem zespołów szkolnych otrzymało wyróżnienia. Czeki ufundowane przez Wojewodę Wielkopolskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz firmę Fresenius Medical Care Polska, zwycięzcy przekażą na wybrane cele charytatywne.

„Organy nie rosną na drzewach…”

„Organy nie rosną na drzewach…”- takim hasłem opatrzono plakat, który brał udział w szkolnym konkursie plastycznym promującym świadome dawstwo narządów, w jednej z wielkopolskich szkół. Od samego początku młodzież była świadoma, że główną przeszkodą dla transplantacji w Polsce jest brak organów. „Po raz ósmy spotkałem się z młodzieżą biorącą udział w kampanii Drugie życie, bo jestem przekonany, że edukowanie młodych ludzi wesprze polską transplantologię. Tylko w ten sposób możemy, na przekór liczbom i statystykom, mieć nadzieję, że w kolejnych latach tendencja będzie odwrotna, a lekarze transplantolodzy będą mieli szansę zawalczyć o życie wszystkich tych, którzy tego potrzebują, czekając na przeszczepienie” – mówił dr hab. n. med. Maciej Głyda, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, główny ekspert medyczny kampanii.

Laureaci

Działania i pracę uczniów oceniali członkowie Kapituły, w skład której weszli przedstawiciele organizatorów i partnerów kampanii. Dziś w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu członkowie Kapituły wręczyli najbardziej zaangażowanym zespołom wyróżnienia i nagrody w wysokości 1000 zł ufundowane przez Wojewodę Wielkopolskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz firmę Fresenius Medical Care Polska. Nagrodzeni uczniowie przekażą pieniądze na wybrane cele charytatywne.Nagrodzone szkoły:

Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek im. Piątki Poznańskiej w Ostrowie Wielkopolskim
Zespół Szkół Ekonomicznych w Lesznie
Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie
Wyróżnione szkoły: I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie, Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu, Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Koninie, Zespół Szkół Ochrony Środowiska w Lesznie, Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach oraz Zespół Szkół im. M Kopernika w Koninie.

Historia

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 250 tys. uczniów z 660 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, śląskie, podkarpackie i łódzkie) młodzi ludzie rozdali ponad 820 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji.

Organizatorzy i patroni akcji

Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. Kampania Drugie życie jest elementem rządowego programu „Partnerstwo dla Transplantacji” w Wielkopolsce i Małopolsce. W województwie wielkopolskim patronat nad kampanią objęli: Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Zbigniew Hoffmann – Wojewoda Wielkopolski, Elżbieta Leszczyńska – Wielkopolski Kurator Oświaty, Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania, Józef Nowicki – Prezydent Miasta Konina, Piotr Głowski – Prezydent Miasta Piły oraz media: TVP Poznań, Radio Merkury i Głos Wielkopolski. W skali kraju kampanii Drugie życie patronują ks. abp Wojciech Polak – Prymas Polski, Konstanty Radziwiłł – Minister Zdrowia, Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, prof. Lech Cierpka, Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”, Polska Federacja Pacjentów DIALTRANSPLANT oraz Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej.

Żródło: http://drugiezycie.eu/2016/06/wielkopolscy-laureaci-kampanii-po-raz-8-rozdadza-czeki-charytatywne/