Gdańsk: Podziel się sobą... w tramwaju

 

W niedzielę na gdańskie tory wyjedzie specjalny tramwaj. Będzie w nim można zadeklarować wolę przekazania swoich organów do transplantacji. Przy okazji można będzie zbadać cukier we krwi i ciśnienie.

Akcja "Zrób prezent – podziel się sobą" rozpocznie się w mikołajki, tuż przed godziną 16. Na przystanku Strzyża PKM będzie można wsiąść do specjalnego tramwaju mikołajkowego. Tramwaj będzie widoczny już z daleka, dzięki specjalnym dekoracjom. A w środku będzie można zrobić profilaktyczne badania i nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.

- Będziemy namawiać pasażerów do dzielenia się sobą. Do podpisywania oświadczeń woli w sprawie oddawania organów do transplantacji i do rejestracji jak potencjalny dawca szpiku – wyjaśnia Marta Czyż z Fundacji z Pompą. - Tylu chorych na białaczkę wciąż szuka swojego bliźniaka genetycznego, może znajdzie wśród pasażerów naszego tramwaju. Ci co już podzielili się sobą mówią o ogromnej satysfakcji. A do naszej akcji przyłączyć się może każdy, wystarczy wsiąść do prezentowego tramwaju. Przy okazji można zbadać cukier we krwi i ciśnienie. Dla każdego pasażera mamy też drobne upominki – dodaje współorganizatorka akcji.

Wydarzenie organizują Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką, Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa "Adiutare", Koło Pediatrii przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed, Zakład Komunikacji Miejskiej oraz Fundacja im. Bartka Kruczkowskiego Organiści. Ta ostatnia powstała z inicjatywy jego rodziny, po tym, jak Bartek zginął w wypadku. Dzięki temu, że podpisał wolę przekazania swoich organów, uratował życie sześciu osobom. - Reakcje i opinie na temat transplantacji z jakimi się zetknęliśmy były różne, nieraz szokujące. Wynikały z niewiedzy a, co za tym idzie, strachu czy rozpoznanie jest pewne i rzetelne. Wciąż zbyt mało wiemy o przeszczepach – przekonują założyciele fundacji Oragniści.

Tramwaj pojedzie przez Wrzeszcz przez centrum do pętli Łostowcie-Świętokrzyska i z powrotem do Pętli Strzyża. Całość potrwa do godziny 21.

Źródło i fot.: http://wiadomosci.onet.pl/trojmiasto/gdansk-podziel-sie-soba-w-tramwaju/yvw76x